Porady fachowców

Co to i dlaczego jest ważna przestrzeń robocza w kuchni?

utworzone przez | lip 25, 2021

W profesjonalnej gastronomii rozróżnia się takie pojęcia jak strefa czysta i strefa brudna. W strefie brudnej myje się, obiera, czyści produkty, w czystej operuje się wyłącznie gotowymi do użycia składnikami. Podobne rozróżnienie, chociaż nie tak drastyczne, cechuje dzisiaj nowoczesną kuchnię. Każdy projektant, a w ślad zanim producent mebli stara się wprowadzić takie rozwiązania w tym pomieszczeniu, by w miarę możliwości zachować klasyczne podziały.  

Meble do kuchni, czyli najważniejsza jest ergonomia

Trójkąt roboczy to podstawowy schemat organizujący projektowanie kuchni. Kuchnie na wymiar, bez względu na swoją powierzchnię i stopień skomplikowania, powinny tworzyć ergonomiczny trójkąt, przestrzeń roboczą, które tworzą: lodówka, zlewozmywak, płyta kuchenna. Ta prosta zasada powoduje, że w trakcie przygotowania posiłków wszystkie niezbędne produkty oraz sprzęty usytuowane są w taki sposób, że łączy je możliwie najkrótsza droga. Istnieje nawet dokładny przepis określający optymalne wymiary trójkąta. Meble na wymiar również podlegają tej zasadzie 

Przestrzeń robocza w kuchni składa się z kilku stref

Kuchenne meble powinny być zaaranżowane w taki sposób, by utworzyć wygodną przestrzeń roboczą złożoną z kilku stref:

  • strefy zapasów, zawierającej zamrażarkę, lodówkę oraz szafki, w których przechowuje się produkty żywnościowe
  • strefy przechowywania, to szafki, gromadzące niezbędne przybory do gotowania: garnki, talerze, sztućce, małe AGD
  • strefy zmywania, służącej do oczyszczania produktów i naczyń, to strefa, w której znajduje się zlewozmywak oraz część blatu roboczego
  • strefy przygotowania, to druga część blatu kuchennego, zaprojektowana z myślą o przygotowaniu produktów czystych, gotowych do obróbki termicznej 
  • strefy gotowania, z piekarnikiem, kuchenką czy mikrofalówką, przeznaczonej do obróbki termicznej

Odwołanie do logistyki kuchni profesjonalnej stanowi strefa zmywania oraz przygotowywania. Meble na wymiar umożliwiają zachowanie tych podziałów. Strefa brudna składa się z blatu roboczego, zaprojektowanego najbliżej zlewozmywaka, tak by razem ograniczały możliwość przeniesienia niechcąco brudnych części produktów w strefę czystą. Natomiast strefa przygotowania obejmuje prace czyste, tuż przed obróbką termiczną.  Nowoczesna kuchnia wyposażona w meble na wymiar jest nie tylko ergonomiczna, praktyczna i komfortowa. Dzięki optymalnemu rozplanowaniu powierzchni otrzymuje się wygodną przestrzeń roboczą oraz miejsce spotkań przy posiłku dla całej rodziny. Kuchnie na wymiar mają największe szanse, by obie przestrzenie pogodzić i zrównoważyć ich rolę w domu. 

Szanowny kliencie kupujesz od producenta bez pośredników!! 

Gwarancja najniższej ceny za najwyższą jakość!!

Chcesz poznać wycenę swojego projektu? Zachęcamy do skorzystania z naszego formularza wyceny. Wypełnienie go zajmie Ci 5-10 min.

Za co chwalą nas klienci:

Terminowość

Terminowość i krótki czas oczekiwania na zamówione meble.

Doświadczenie

Doradztwo na każdym etapie realizacji zamówienia oraz duża wiedza.

DOBRE CENY

Konkurencyjne ceny, wysoka jakość wykonania mebli i wykorzystanych materiałów.

Jako producent szaf wnękowych wykorzystujemy najlepsze materiały i tworzymy doskonałe pod względem jakości produkty, które są trwalsze i ładniejsze niż oferowane w sklepach, wytwarzane hurtowo meble. To nasi klienci są ich kreatorami, my natomiast realizujemy ich pomysły w taki sposób, by szafy były funkcjonalne i służyły im przez wiele lat. Produkcja mebli to nasza pasja - jej efektami lubimy dzielić się z innymi!

OPINIE

Będziemy wdzięczni, jeżeli postanowisz podzielić się opinią na temat naszych usług. Pomoże to nam udoskonalić naszą ofertę, a innym klientom z pewnością ułatwi podjęcie decyzji. Gdy naciśniesz „dodaj opinie”, zostaniesz przekierowany bezpośrednio na naszą wizytówkę w Mapach Google, gdzie możesz wystawić opinię. Wystawiona opinia pojawi się zarówno tutaj jak i w Google Maps.

Zapraszamy do obejrzenia naszych produktów prezentowanych na niniejszej witrynie. Naszymi garderobami, szafami opartymi o systemy drzwi przesuwnych Senator i Indeco oraz innymi meblami wolno stojącymi lub do zabudowy wnęki cieszy się już liczne grono klientów zamieszkujących Poznań oraz okolice. Naszą siedzibą jest Luboń - zachęcamy do odwiedzin i do kontaktu.

Dane firmy

P.P.H.U. Jarosław Lipiak

ul. Konarzewskiego 24
62-030 Luboń

Godziny otwarcia:

pon.-pt. 8-16
sob. po uzgodnieniu tel.

FORMULARZ KONTAKTOWY

Firma Lipiak - Meble najaktywniej działa na terenie Wielkopolski, szczególnie w miejscowościach: Poznań, Luboń, Komorniki, Mosina, Puszczykowo, Skórzewo, Plewiska.

Ochronę Twoich danych gwarantuje bezpieczne i szyfrowane połączenie SSL: