Porady fachowców

Trójkąt roboczy w kuchni – czym jest i jak go urządzić?

utworzone przez | mar 29, 2022

Posiadanie funkcjonalnej a jednocześnie estetycznej i nowoczesnej kuchni stanowi jeden z najważniejszych elementów podczas urządzania domu czy mieszkania. Odpowiednio zaprojektowana kuchnia przyspiesza tempo przygotowywanych posiłków, a jednocześnie sprawia, że jej mieszkańcy czują się w niej wygodnie i komfortowo. Jedną z najważniejszych zasad, których warto przestrzegać podczas urządzania kuchni jest zasada trójkąta roboczego.

Czym jest trójkąt roboczy w kuchni?

Zasada trójkąta roboczego w kuchni jest jednym z najbardziej ergonomicznych rozwiązań podczas rozmieszczania mebli oraz różnego rodzaju sprzętów AGD. Ich usytuowanie powinno odpowiadać kolejności przygotowywania posiłków, tak aby korzystanie z poszczególnych sprzętów było jak najwygodniejsze i zabierało jak najmniej czasu. To właśnie podczas gotowania, pierwszą czynnością jaką się wykonuje jest wyjęcie jedzenia z lodówki, umycie ich a dopiero w dalszej kolejności krojenie oraz poddawanie obróbcie cieplnej. Meble kuchenne powinny być tak rozmieszczone aby zapewniały praktyczne korzystanie z każdego z wyżej wymienionych urządzeń. W tym celu warto zastosować meble na wymiar do kuchni, zwłaszcza jeśli ma ona nietypowy kształt lub wymiary.

To właśnie trójkąt roboczy w kuchni sprawia, że trzy najważniejsze i podstawowe urządzenia do których zalicza się lodówkę, zlew oraz kuchenkę powinny być umieszczone w taki sposób, aby znajdowały się w wierzchołkach trójkąta całego pomieszczenia. Dzięki temu uzyskuje się poszczególne strefy do których zaliczyć należy:

– strefę zapasów,

– strefę zmywania,

– strefę obróbki termicznej posiłków (czyli strefę pieczenia lub gotowania).

Trójkąt roboczy a kształt kuchni – o czym należy pamiętać?

Meble kuchenne oraz ich rozmieszczenie podczas planowania trójkąta roboczego będą często uzależnione od tego w jakim kształcie jest całe pomieszczenie. Do najczęściej występujących układów należy kuchnia jednorzędowa oraz kuchnia w kształcie litery L. Często spotyka się także kuchnie dwurzędowe a w większych mieszkaniach lub domach kuchnie z wolnostojącą wyspą.

Szafki do kuchni jednorzędowej powinny być zaplanowane w taki sposób, aby dawały poczucie przestronności oraz funkcjonalności. Ten typ kuchni najczęściej dotyczy niewielkich pomieszczeń, dlatego warto zdecydować się na płytę indukcyjną oraz zwracać uwagę na zachowanie odpowiednich odległości pomiędzy kluczowymi elementami wyposażenia. Meble kuchenne w kuchni dwurzędowej powinny zostać umieszczone w odpowiedniej odległości od siebie, gdzie najbardziej optymalną odległością będzie od 100 do 110 cm. Taka odległość pozwoli na swobodne otwieranie poszczególnych szafek. Do najłatwiejszych do urządzenia oraz rozplanowania kuchni zalicza się natomiast kuchnie w kształcie litery L oraz kuchnie z wyspą, które dają największe możliwości aranżacyjne podczas tworzenia trójkąta roboczego.

Planując ergonomiczną kuchnię należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich odległości pomiędzy lodówką i zlewem a także kuchenką. Nasi doświadczeni eksperci doradzą na jaki typ szafek się zdecydować oraz pomogą rozplanować umieszczenie poszczególnych elementów wyposażenia kuchennego.

Szanowny kliencie kupujesz od producenta bez pośredników!! 

Gwarancja najniższej ceny za najwyższą jakość!!

Chcesz poznać wycenę swojego projektu? Zachęcamy do skorzystania z naszego formularza wyceny. Wypełnienie go zajmie Ci 5-10 min.

Za co chwalą nas klienci:

Ceny

Nasze ceny są niższe, bo nie korzystamy z pośredników, więc oszczędzasz na cenie materiałów

Elastyczność

Mamy dużo większą elastyczność i możliwości produkcyjne, dzięki czemu otrzymasz meble idealnie dopasowane do pomieszczenia i Twoich potrzeb oraz optymalnie wykorzystujące każdy centymetr przestrzeni.

Terminowość

Mamy krótsze terminy produkcji mebli, więc nie będziesz musiał czekać tygodniami na montaż mebli lub na dodatkową półkę, jeśli po montażu stwierdzisz, że się przyda

Doradztwo

Meble zostaną zmontowane przez fachowców, którzy mają ogromne doświadczenie w stolarstwie i w przypadku jakichkolwiek problemów szukają optymalnych rozwiązań, dzięki czemu unikniesz stresu.

Doświadczenie

Meble zostaną zmontowane przez fachowców, którzy mają ogromne doświadczenie w stolarstwie i w przypadku jakichkolwiek problemów szukają optymalnych rozwiązań, dzięki czemu unikniesz stresu.

Ochrona przed wodą

Meble, które produkujemy do kuchni i łazienek są przystosowane do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności lub kontaktu z wodą. Stosujemy nasze autorskie rozwiązania.

Jako producent szaf wnękowych wykorzystujemy najlepsze materiały i tworzymy doskonałe pod względem jakości produkty, które są trwalsze i ładniejsze niż oferowane w sklepach, wytwarzane hurtowo meble. To nasi klienci są ich kreatorami, my natomiast realizujemy ich pomysły w taki sposób, by szafy były funkcjonalne i służyły im przez wiele lat. Produkcja mebli to nasza pasja - jej efektami lubimy dzielić się z innymi!

OPINIE

Będziemy wdzięczni, jeżeli postanowisz podzielić się opinią na temat naszych usług. Pomoże to nam udoskonalić naszą ofertę, a innym klientom z pewnością ułatwi podjęcie decyzji. Gdy naciśniesz „dodaj opinie”, zostaniesz przekierowany bezpośrednio na naszą wizytówkę w Mapach Google, gdzie możesz wystawić opinię. Wystawiona opinia pojawi się zarówno tutaj jak i w Google Maps.

Zapraszamy do obejrzenia naszych produktów prezentowanych na niniejszej witrynie. Naszymi garderobami, szafami opartymi o systemy drzwi przesuwnych Senator i Indeco oraz innymi meblami wolno stojącymi lub do zabudowy wnęki cieszy się już liczne grono klientów zamieszkujących Poznań oraz okolice. Naszą siedzibą jest Luboń - zachęcamy do odwiedzin i do kontaktu.

Dane firmy

P.P.H.U. Jarosław Lipiak

ul. Konarzewskiego 24
62-030 Luboń

Godziny otwarcia:

pon.-pt. 8-16
sob. po uzgodnieniu tel.

FORMULARZ KONTAKTOWY

Firma Lipiak - Meble najaktywniej działa na terenie Wielkopolski, szczególnie w miejscowościach: Poznań, Luboń, Komorniki, Mosina, Puszczykowo, Skórzewo, Plewiska.

Ochronę Twoich danych gwarantuje bezpieczne i szyfrowane połączenie SSL: